entreegelden
3 gangendiner
Parels van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. 29 augustus 2026
Deze dag bezoeken we enkele van de mooiste en interessantste plekken van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Onze gids Rob Janssen gaat ons vertellen over het ontstaan, de noodzaak en de huidige stand van zaken van deze linie. Daarnaast bezoeken we een aantal markante plaatsen zoals forten, musea en een vesting.
De Hollandse waterlinie is een belangrijk verdedigingswerk wat gebaseerd was op de traditie om gebieden onder water te zetten ten einde vijanden te kunnen weren. In de eeuwige strijd tegen het water werd hiermee het water als onze bondgenoot ingezet. In de traditie van oudere waterlinies werd de Nieuwe Hollandse Waterlinie gebouwd tussen 1815 en 1870 en werd doorlopend aangepast tot en met de mobilisatie van 1939. De Nieuwe Hollandse Waterlinie verving daarmee de Oude Hollandse Waterlinie die dienst deed van 1672 tot 1815.
De linie heeft een lengte van zo’n 85 kilometer, vanaf het eiland Pampus tot aan De Biesbosch, en is gemiddeld zo’n 5 km. breed. In de linie bevinden zich 46 forten, 5 vestingsteden en talloze sluiscomplexen en andere water regulerende werken. Dit unieke Rijksmonument staat tegenwoordig op de UNESCO werelderfgoed lijst en heeft een belangrijke status als Nationaal Landschap.
Elk fort is uniek omdat bij de bouw rekening werd gehouden met omgevings specifieke factoren.
Natuur en historie gaan hier hand in hand. Onze gids Rob vertelt u er alles over aan de hand van historische feiten en persoonlijke verslagen.
Programma
Via de verschillende opstapplaatsen rijden we naar Fort Honswijk aan de rivier de Lek. Ter plekke krijgen we een rondleiding door dit grote zogenaamde torenfort dat prachtig is gelegen in een groen oeroud landschap aan de rivier.
Na ons bezoek aan Honswijk verplaatsen we ons naar het Fort bij Vechten. Na een korte wandeling en toelichting over het fort kunnen we hier op eigen gelegenheid lunchen en een bezoek aan het Waterliniemuseum maakt deel uit van de tour. In de middag verdiepen we ons in de geschiedenis van de Vestingstad Naarden. Naarden is een van de best bewaarde vestingsteden van ons land met een stervormig patroon. Naarden heeft door zijn uiterst strategische ligging een zeer bewogen geschiedenis en maakte deel uit van zowel de Oude als de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Het doorleefde belegeringen door de Spanjaarden, Fransen en het Staatse leger. We bezoeken in Naarden het Vestingmuseum. Daarna wordt de dag afgesloten met een diner.
Hierna keren we weer huiswaarts en wordt een ieder weer afgezet bij de diverse opstapplaatsen.
Opstapschema
•
Surhuisterveen
•
Leek
•
Drachten
•
Heerenveen
•
Lemmer
•
Lelystad



